“Я мріяла, що Україна мене почує”: історія галицької душі з Америки - Квітки Цісик

25.03.2023
Писанина.media
Писанина.media

Цьогоріч минає 70 років від дня народження української співачки - Квітки Цісик. Українки, яка змогла популяризувати українську культуру по всьому світі. Квітка з галицькою душею, чиї пісні лунають і сьогодні.


Майбутня виконавиця народилась у Нью-Йорку, у сім'ї галицьких емігрантів. Родина переїхала до США після Другої світової війни, втікаючи від радянської влади. У домі Цісиків було правило - розмовляти лише українською мовою. Тож попри інтегрування в американську культуру, Квітка Цісик завжди себе ідентифікувала, як українка.


"Я всім говорила, що українська музика є дуже гарна, мелодійна і що народ такий співучий."- Квітка Цісик

У юнацькі роки, Квітка була учасницею пластунського руху, де вивчала українські пісні, звичаї та традиції. Щоденно вона разом з сестрою музиціювали під пильним керівництвом батька - відомого скрипаля з Коломиї. Квітка Цісик мала рідкісний тембр голосу - колоратурне сопрано. Крім цього, співачка володіла технікою "білий голос", поширеною у Карпатах.


«Я побачила, що можу легко змінювати музичний стиль. Потім я вступила у музичну консерваторію в Нью-Йорку. Навчалася вокалу і думала, що буду оперною співачкою. Але зацікавилась іншим фахом. Це – такий «студіо-сингінг». Співання у різних студіях для реклами або для композиторів», – розповідала співачка.

Квітка вирішила спробувати себе у сфері джинглу. Виступала у різних клубах Нью- Йорку, де вона експерементувала, виконуючи джаз, поп, а то й рок. Одночасно, надсилала свої записи різним продюсерам та рекламним агенціям для прослуховування. Зрештою, Квітку Цісик помітили.


У 70-их роках Квітка здобуває славу під іменем Кейсі, що є поєднанням перших літер прізвища та імені. Вона стає голосом багатьох брендів. Зокрема, ABC, NBC, CBS, Burger King, McDonald's, American Airlines та Delta Air Lines, Coca-Cola, Pepsi-Cola тощо. Багато американців пам'ятає виконання Квітки джинглу "Have You Driven a Ford Lately?"для компанії "Ford Motor". Цю рекламну пісню прослухали понад 22 мільярди разів. Квітка Цісик стала найдорожчою співачкою джинглів.


Згодом, співачка починає співати на бек-вокалі у Вітні Г'юстон та Майкла Джексона. Успіх Цісик був блискавичний.


«Щось робити для українців, для громади. Я не мала багато часу працювати в українському суспільстві. Тож я думаю, що це був би такий дарунок для українців.»

Квітка вирішує зробити подарунок своїй Батьківщині. Вона збирає найкращих студійних інструменталістів Нью-Йорку, аби записати альбом українських пісень. До створення були залучені сестра співачки, що грала на роялі та мати, яка слідкувала, щоб вимова була максимально правильною.


Аби звучання було якісним та професійним, Квітка витратила понад 200 000 доларів з власних коштів.


У 1980 році на світ з'являється альбом «Kvitka", або «Пісні про Україну». Серед композицій - народні пісні, які виконані в рідкісній техніці «білий голос».


Іванку, Іванку,

Купи мі рум'янку.

Би-м ся рум'янила,

Як піду до танку.

Через 6 років виходить диск «Два кольори». У альбомі зібрані популярні українські пісні, які в цей час слухали українці, зокрема і легендарного Володимира Івасюка. Сама Квітка так характеризує свою другу платівку: «Ця збірка пісень є бажанням мого українського серця вплести радісні нитки в розшарпане життям полотно, на якому вишита доля нашого народу.»


"Ще ніхто й ніде так не заспівав пісні мого друга Володимира Івасюка, як це зробила Квітка". - ділився своїми думками Назарій Яремчук.

Українськомовні платівки набирають популярності у США. У 1990 році їх номінують на премію «Греммі».


Квітка Цісик планує популяризувати і надалі українську пісню, готуючи третій альбом присвячений колисковим пісням. Але доля вирішує інакше.


Після 6 років боротьби з раком, життя співачки обірвалось. Останньою піснею, яку виконала Квітка перед смертю, була «Журавлі». Текст пісні, ніби описує долю виконавиці:


Чути кру-кру-кру

В чужині помру,

Заки море перелечу —

Крилонька зітру…

Попри те, що Квітка Цісик побувала лише раз в Україні, вона завжди плекала любов до своєї Батьківщини. Співачка зуміла пронести цю українську ідентичність крізь роки.


Вона мріяла, щоб світ почув українську пісню, а Україна почула про неї. Їй це вдалось. Адже пісні Квітки лунають і сьогодні.


Квітка Цісик дала нове дихання відомим українським пісням. Завдяки співачці ці композиції стали відкриттям для широкого загалу. Саме тому багато пісень стали популярними і підуть з українцями далі.


Місто спить, згасли вогні,

Разом гуляли з тобою всю ніч ми.

Згадка прощання, перші признання.

Де тепер вони?


Авторка: Соломія Герун

 ПИСАНИНА. media 

Всі права захищені 2021
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати