На лінії вогню: добірка книг про російсько-українську війну

07.03.2023
Писанина.media
Писанина.media
З 2014 року частина території України знаходиться під ворожим вогнем, а з 2022 – уся її територія під небезпекою. Росія порушила суверенітет та територіальну цілісність нашої держави, проте українці мужньо чинять опір і борються за свою свободу та Незалежність.

Війну продовжують активно документувати, породжуючи нові зразки воєнної творчості, адже люди плекають свої думки та висвітлюють їх на сторінках книг. Про війну пишуть як українські митці, так і військові, журналісти та цивільні, яких вона зачепила зненацька. Зараз російська агресія безпосередньо стосується кожного з нас, тож редакція підготувала добірку книг про російсько-українську війну, які допоможуть більше поглибитись в події останніх 9-ти років.

«Цуцик», Віталій Запека
Автор книги – учасник російсько-української війни, доброволець, боєць батальйону «Полтава», який продовжує захищати Україну під час повномасштабного вторгнення. Віталій має позивний «Спілберг», який ві отримав через власну жагу до фотографії. Починав писати  російською мовою, але згодом перейшов на українську та відмовився писати та друкуватися «ворожою мовою». До збройного конфлікту на Донбасі Віталій був фотохудожником та входив до сотні найкращих в Україні за версією Fotografers.
Фото: з відкритих джерел
Фото: з відкритих джерел
Антивоєнний роман «Цуцик» розповідає про війну на Сході очима собаки. В книзі описано пригоди собаки на війні, який втратив маму, про біль за людей, яких забрала війна, та передусім – це роман про людяність, відношення людей до цуцика та взаємодопомогу.

У 2020 році «Цуцика» висунули на Шевченківську премію, що спонукало деяких митців звернутися до президента з проханням виключити роман зі списку номінантів. На їх думку, книга, де події розповідаються від імені собаки, не варта такої відмінності. Проте через цей скандал книга отримала багато нових прихильників.

«Інтернат», Сергій Жадан
Роман, який описує бачення автора життя в зоні АТО, його драму проблеми вибору та самоідентичності, національної психології та патріотизму, радикальних поглядів та ліберальної байдужості.
Фото: з відкритих джерел
Фото: з відкритих джерел
Головному герою доведеться виживати у важких умовах війни та визначити, на якому він боці або яку лінію фронту йому потрібно перетнути. Це не роман-епопея, яка покликана стати панорамою того, що відбувається на Сході України. Це локальна історія одного звичайного шкільного вчителя – його прагнень, мотивації та цілей перед небезпекою, коли за лічені години може змінитися історія і твоє місце в ній. Вона також про цілий регіон, який вже звикли вважати окремим, але все одно продовжують за нього боротися. 

«Піхота. Наша Земля», Мартін Брест

Весна 2016 року. Бойові дії мотопіхотної роти у передмісті Докучаєвська, яке знаходиться у Донецькій області. Ця книга про двадцять два дні диму, попелу, боїв, «режимів тиші», сміху, суму по дому, стрільби, кави, гумору, злості та знову боїв... двадцять два дні справжньої української піхоти.
Фото: з відкритих джерел
Фото: з відкритих джерел
«Нам говорили, що ми зайдемо на три дні. Поки нас не поміняють. Ми захопили нові позиції - і залишилися там рівно на сто днів. Нам пощастило, бо ми, друга мотопіхотна рота 41-го окремого мотопіхотного батальйону, взяли участь в маленькому, нікому не відомому, але дуже важливому для нас наступі на схід. Ми мали змогу відвоювати декілька квадратних кілометрів української землі — і ми використали цей шанс на повну. Двадцять два дні боїв, диму, попелу, кави, ідіотських жартів, пліч-о-пліч з божевільними найкращими людьми, що б’ються за свою землю, — саме про це ця книга», – так автор описує свою книгу.

«У вогняному кільці. Оборона Луганського аеропорту», Юрій Руденко, Анастасія Воронова, Сергій Глотов, Анастасія Глотова, Дмитро Путята

Ця книга – результат першої в Україні спроби зібрати та проаналізувати свідчення безпосередніх учасників однієї з найгероїчніших і найтрагічніших операцій початку російсько-української війни, що досі залишається маловідомою для більшості українців. Це спогади понад 140 учасників та очевидців тих подій, які зібрала команда волонтерів. Це спогади військових, волонтерів, місцевих мешканців, працівників міліції та аеропорту, медиків, а також унікальні фотографії та картосхеми, що ілюструють військові операції, які відбувалися навколо летовища. Книга містить коментарі військових дослідників, офіцерів та експертів із аналізом основних подій, а також перелік загиблих українських бійців із різних підрозділів.
Фото: з відкритих джерел
Фото: з відкритих джерел
У документальній хроніці описуються події, пов’язані з обороною міжнародного аеропорту «Луганськ» та прилеглих населених пунктів (квітень — початок вересня 2014 року). Також згадано те, що передувало окупації Луганська (зима — весна 2013—2014 років).

«Десь поруч війна», Єлізавета Гончарова

Фото: з відкритих джерел
Фото: з відкритих джерел
Мозаїка людських історій із прифронтових територій, – історій дуже різних, неоднозначних, які потребують не замуленого погляду. Насамперед цей текст про людей, чиї життя були ґвалтовно змінені воєнними діями, чий побут і сім’ї були зруйновані, чиї діти, ба навіть домашні улюбленці не уникнули насильницького впливу. Зрештою, ця книжка — це нерозчуте багатоголосся тих, хто й далі живе, доки десь поруч війна.

~~~ 
Воєнна література, навіть у ці буремні часи, не користується великим попитом серед читачів, але очима авторів ми можемо побачити те, що не покажуть у новинах. На сторінках книг висвітлюються події, про які мало хто знає, а з уст авторів ми відкриваємо багато нових, незвіданих фактів. 

*Усі книги, згадані в матеріалі, є в паперовому та електронному варіанті.

Автор: Валерія Фургалець 

 ПИСАНИНА. media 

Всі права захищені 2021
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати