Можливості чи переоцінка: інтерв’ю про навчання та життя студента у Великобританії

27.12.2021
Писанина.media
Писанина.media

Минає перший семестр навчання і вже після новорічних свят для цьогорічних випускників розпочинається вирішальний етап з підготовки до іспитів та вибору майбутнього закладу освіти. Це стосується і десятикласників, які також почали замислюватися про плани на наступний рік. І якщо хтось вже точно вирішив, що вступатиме до українських вишів, є й ті, хто розмірковує над можливістю освіти закордоном. Невпевненість у власних силах, висока вартість навчання або чужий менталітет - основні з причин, чому більшість так і не наважується до вступу в закордонні університети. 

Час детальніше розібратися з особливостями освіти зарубіжжя на прикладі однієї з найпривабливіших для студентів країн - Англії!


Для повноцінного уявлення того, як українці розцінюють перспективи навчання закордоном, "Писанина.media" провела опитування у Telegram каналі.  

Писанина.media

За результатами опитування 44% респондентів замислювалися над навчанням не в Україні, а 33% попри власне бажання, впевнені, що це вище за їх сили.

Серед причин, які стримують прагнення більшості, окрім невпевненності в собі, 31% називає високу вартість навчання, а 10 % переймаються щодо нового середовища та чужого менталітету.

А ось щодо країни, яка пропонує одну з найкращих систем освіти, думки розділилися: 52% вважають, що це Канада, 41% впевнено відповідають - Англія.

Насправді, згідно зі світовим рейтингом університетів від Times Higher Education, більш ніж половина з 200 найкращих вишів світу розташовані або в США, або у Великій Британії. Хоча обидві країни користуються неабиякою популярністю, між ними існує багато відмінностей - і в структурі університетів, і в студентському житті.

Сьогодні ми розберемося з особливостями системи освіти та життя студента в Англії. Для успішного вступу та навчання у Великобританії студентам з інших країн як правило потрібна спеціальна підготовка або так звана програма Foundation, що лише поглиблює нерозуміння серед іноземних вступників, які не звикли до даної системи.

*Foundation Year (інші назви: International Foundation Year, Pathway Programme, University Preparation Year) - це однорічна програма підготовки до навчання в британських університетах, яка створена спеціально для іноземних студентів, які не отримували середню освіту в Британії і не проходили програму A-level.

Для того, щоб розвіяти або підтвердити переживання більшості, а також детальніше дізнатися про особливості навчання в Британії, авторка поспілкувалася з Вікторією Денисенко, яка цьогоріч на власному досвіді переконалась чи відповідають дійсності показники рейтингу. 


Невелика передісторія: як ви дізналися про програму Foundation та чи довго на неї наважувалися?

  • Дізналася я про Foundation від агенції, до якої ми спеціально зверталися - study.ua. Нам сказали, що для того, щоб вступити до університету в Англії, потрібно спочатку пройти цю програму, яка триває один рік. Я дуже швидко зрозуміла, що це мені потрібно. Сумнівів не було, стресу теж не було. Навпаки весь процес був досить цікавим та захопливим, включаючи саму підготовку. Серед труднощів можу назвати проблеми з агенством, а точніше з менеджером, який не завжди був на зв'язку та через що довелося понервувати. Загалом це була єдина складність якщо говорити про організаційні питання.

Чи мали значення результати ЗНО та чи розглядали ви можливість вступу до університету в Україні?

  • Результати ЗНО взагалі не враховуються. Важливим були для атестату результати ДПА, але оскільки його останньої миті скасували, то можна було взагалі не складати іспити. Але я вирішила на всяк випадок скласти, оскільки студентську візу мені відкривали наприкінці липня і якби її не відкрили, я мала б запасний варіант, тому звичайно підстрахувалася українськими вишами. Загалом, в Україні я розглядала УКУ як потенційний університет для навчання.

Повернімося до дня вильоту. Які були емоції? Чи було хвилювання або страх забути щось конкретне?

  • Був страх забути багато речей, але, звичайно ж, я тоді не розуміла, що якщо я щось забуду, то потім зможу це докупити. Я була в приємному передчутті в поєднанні зі страхом, який розвіявся щойно злетів літак. Також, були переймання щодо того, чи мене не зустрінуть чи я загублюся, але гадаю це звично. Думаю, це абсолютно нормально та як бачимо усі переживання виявилися марними.

Ви одразу знали, де будете мешкати? Тобто, це було вирішено завчасно?

  • Так, я від початку знала, де житиму, тому що гуртожиток обирала та бронювала самостійно.Та і загалом не складно знайти житло якщо у тебе є підтвердження від університету.

Що можете сказати про умови в гуртожитку?

  • У гуртожитку умови цілком відповідають вартості проживання. Зазвичай тут є окремі незалежні від університету гуртожитки, куди ти заселяєшся як у готель та платиш понедільно. Але живуть тут лише студенти. Я мешкаю саме в такому гуртожитку середньої цінової політики та можу сказати, що умови доволі хороші. На сусідів не жаліюся, кухню ні з ким не поділяю, бо в мене студія. Я думаю винаймати квартиру студенту менш вигідно, ніж жити в гуртожитку, до того ж тут не потрібно платити за комунальні послуги. Тож загалом можу сказати, що ціна повністю відповідає всім зручностям та якості. Проте не приховую, що іноді це все ж таки дещо переоцінено.

Скільки часу пішло на адаптацію до нової країни та чи були моменти переосмислення власного рішення?

  • Я адаптувалась досить швидко, одразу знайшла собі друзів, з якими ми постійно проводили час, відвідували різні заходи та пізнавали життя в Лондоні разом. Був у мене один переломний момент в перший місяць перебування тут. Це щось на кшталт хандри та повної відсутності бажання з кимось спілкуватися. Але, я думаю, що без цього неможливо, адже це справді великі зміни в житті. Зараз все чудово! Виходить, мені знадобився місяць, щоб увійти до режиму повноцінно. Щодо переосмислення, то Англія для мене одна з найкращих країн для навчання, а Лондон в цілому одне з найкращих студентських міст. Це можливості шукати зв'язки, людей для коворкінгу та багато іншого. Я від початку знала на що погоджуюсь, тому сумнівів у власному рішенні точно не було!

Щодо навчання, які головні обов'язки студентів ви можете виділити?

  • Насправді, тут дуже контролюють відвідуваність. У нас є свій особистий кабінет зі статистикою, де вказано, коли спізнився, у скільки прийшов, чи на всіх уроках був студент. Якщо успішність до кінця року менше ніж 90%, то студент не пройшов курс. Я б сказала, що це і є основним обов'язком відвідувати заняття заради свого ж подальшого результату.

Що можете сказати про викладачів?

  • Викладачі тут досить різноманітні. Головний плюс, який я можу виділити, це те, що абсолютно всі мають повагу до студентів. Тут ти можеш спокійно висловлювати свою думку і ніхто тебе не засуджуватиме. Нас вчать не тому, щоб правильно запам'ятати матеріал, а навпаки, щоб правильно це подати своїми словами, через свої думки та ідеї.

З яких країн найбільша кількість студентів?

  • Найбільше арабів, оскільки Саудівська Аравія спонсорує їм навчання у Великій Британії. Виходить, що для них не складно отримати стипендію на 4 роки навчання Foundation та 3 роки в університеті. Крім того, для них щомісяця виплачують 1000 фунтів, чого вистачає для повноцінного життя студента в Лондоні.

Які у вас цікаві події, традиції? Готуєте заходи/фестивалі тощо?

  • У кожному університеті є Представницька рада студентів (Students' representative). Це як волонтери, які організовують різні заходи і я належу до їх числа. Наприклад, на день студента ми організували похід у квест кімнати, на різдво - різдвяний ярмарок. Також, в Британії є щорічне свято Ніч багать (Bonfire Night), коли запалюють феєрверки та вогнища. Спеціально для цього свята, ми організовували місце, де можна зручно спостерігати за цим дійством. Тобто, загалом рада відповідає за організаційні питання та безпосередньо є в центрі подій.

Як у вас організований вільний час? Чи велика завантаженість з навчання?

  • Не скажу, що велика навантаженість. Розповім як побудований мій навчальний день: у понеділок та вівторок заняття з 13 до 16, у середу та четвер з 9 до 17, але тут ще варто враховувати перерви, включаючи годину на обід; п'ятниця з 9 до 12, що мені дуже подобається. Якщо згадувати шкільний період, то зараз набагато легше планувати свій час. Щодо домашніх завдань так само немає навантаженості. Зазвичай більше для себе повторюю матеріал, який ми вчили на уроці. Але враховуючи, що це поки що лише Foundation то це цілком виправдано.

Якими будуть подальші дії для вступу до університету?

  • Нещодавно завершила роботу над власним мотиваційним листом, який потрібно надсилати до обраного університету. Також, є спеціальна система UCAS, за допомогою якої ми подаємо заявки до 5 університетів вже до нового року. І власне після завершення Foundation, я вступаю до університету, де навчатимусь на бакалавріаті 3 роки. Рекомендую відвідувати відкриті дні до університетів, куди плануєте вступати. Для цього потрібно просто спостерігати за сайтами університетів, щоб не пропустити нічого важливого та вчасно реєструватися. Я ходила в один університет і хочу сказати, що це крута практика, бо тепер у мене не залишилося сумнівів щодо свого вибору: побачила, які предмети будуть, познайомилася з вчителями і досить добре відчула атмосферу самого університету.

Які відкриття про себе ви зробили в Англії?

  • В Англії я зрозуміла, що дуже добре вмію писати. Так само відчула, що те, чим я займаюсь - цікаво людям. А ще те, що моя англійська не така ідеальна як я думала)) Проте тут є всі умови та можливості для вдосконалення і я відчуваю, що перебуваю в постійному розвитку.

Що порадите тим, хто так само планує навчатися на Foundation або інших програмах, але не наважується? Які головні нюанси потрібно враховувати під час підготовки?

  • Я пораджу найголовніше - вчити мову і розуміти для чого ти наважуєшся на такий важливий крок. Тобто, потрібно знати напевно для чого ви цього хочете, які ваші основні цілі та які можливості ви для себе бачите. Вивчайте та розумійте про всі можливі труднощі, які можуть виникнути. Проте не ідеалізуйте. Foundation - це хороша можливість зрозуміти, як працює система освіти у Великобританії, довчити мову та без труднощів згодом вступити до університету.

Які три асоціації з навчанням в Англії спадають вам на думку?

  • Це нові можливості, інтернаціональне оточення та самопізнання. 

Як вже зазначалося раніше, нині система освіти Великобританії вважається однією з кращих і визнається у всьому світі. Також, освіта в Англії відкриває широкі горизонти для подальшого навчання і роботи як в країні, так і у себе на Батьківщині чи у всьому світі.

Ось тільки-но чи відповідають дійсності показники міжнародних рейтингів? Тепер маєте змогу вирішувати тільки ви!

Успіхів та нових звершень незалежно від місця чи країни навчання!


Авторка: Валерія Цуба

 ПИСАНИНА. media 

Всі права захищені 2021
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати