Львівська кав'ярня з присмаком історії

16.09.2023
Писанина.media
Писанина.media

Львів – місто, що наповнене не одним затишним закладом. Найбільше у місті Лева приділено увагу кав'ярням. Кожна з них несе у собі свою історію. Серед таких і кав'ярня на вулиці Вірменській.

Кав'ярня, що виростила відомий український гурт, яка захищала своїх відвідувачів від радянської влади. Кав'ярня, що створила свою унікальну публіку.


Історія "Вірменки"

У центрі Львова, на вулиці Вірменській, 19 розташована культова кав'ярня "Вірменка". Свою роботу заклад розпочав у 1979 році. Попри те, що "Вірменка" славилась смачною кавою, вона стала улюбленим місцем, де збирались представники мистецького андерграунду, зокрема хіпі.

Спочатку кав'ярня мала назву "Кофейня на Вірменській", а згодом заклад отримав теперішню назву. Це стало місцем, де люди могли вільно висловлювати свою думку та ділитись літературою, яка була заборонена радянською владою. Інколи влаштовували перегляди кінофільмів. Також сюди з'їжджались неформали, пацифісти, художники, актори, рок-музиканти з Вільнюса, Таллінна та інших сусідніх держав.

На початку 1980 року у закладі збирались літературно-музичні компанії. Саме з "Вірменки" вийшли учасники майбутнього гурту Брати Гадюкіни. У 1987 році «Вірменка» стала відправною точкою для першої політичної демонстрації в Україні часів «перебудови». Вкінці 90-их до постійних відвідувачів приєднались молодше покоління українських поетів. Однак після розпаду СРСР більшість з них виїхала закордон.

Як виглядала "Вірменка"?

Кав'ярня мала лише 7 столиків усередині, а черга тягнулась аж на вулицю. Тож каву почали готувати з собою. До речі, "Вірменка" стала першим закладом в місті, що почав готувати на виніс. Інколи бракувало і посуду для напоїв, тож часто відвідувачі приходили зі своїм. Ось так і з'явилась традиція виходити з кавою на двір, сидіти на тротуарі та у під'їздах.

Інколи таких відвідувачів переслідувала поліція, адже у радянський час це було заборонено. Тож на допомогу гостям приходили тодішні бармени "Вірменки" пані Софія та пані Надя, впроваджуючи "чорним ходом" у внутрішній дворик.

Сьогодення

Після проголошення незалежності України, "Вірменка" відроджується і знову стає осередком андеграунду. Упродовж 2010-их років заклад став особливим місцем для редколегії, авторів та прихильників альманаху "Хіпі у Львові".

У 2016 році зі зміною власника було проведену мінімальну реконструкцію приміщення. На стінах з'явилось чимало фото, що показують відвідувачам молодість "Вірменки". Також у кав'ярні є певні досягнення, адже у 2016, 2017, 2018 "Вірменка" стала найкращою кав'ярнею Львова.

Заклад активно брав участь у культурних подіях Львова, а інколи і створював їх сам. До прикладу, у 2021 році відбувся концерт норвезького рок-виконавця Steinar Hawkeye Lindblad вкупі зі львівськими музикантами, присвячений річниці Вудстока. На жаль, з початком повномасштабного вторгнення кав'ярня припинила свою культурну діяльність.

"Вірменка" продовжує зберігати свої традиції. Одна з них - підвішена кава. Раніше у кав'ярні це було незмінне правило: підвісити друзям каву, тобто купити каву і попередити працівників, що коли прийде той чи інший товариш, щоб йому її налили. Тепер для цього є дошка, на якій позначаються іменні кави, тобто для когось конкретно, та вільні – для будь-кого. Також традиційну каву тут варять на піску. І варто пам'ятати про те, що якщо ви п'єте каву з цукром, варто про це заздалегідь сказати баристу, адже цукерничок на столах ви не помітите.

Гуляючи рідними вуличками, і мені випала нагода завітати у легендарну "Вірменку". Атмосфера закладу має в собі певну ностальгію. Відчуття, ніби, от-от твоя бабуся буде розповідати історії своєї молодості.

Навколо висять фото постійних клієнтів та працівників закладу. А стіни кав'ярні просякнуті справжнім ароматом кави. Думаю, так буде завжди. Також вдалось посмакувати їхньою кавою на піску та солодощами. Це було неймовірно!

Тож, гуляючи Львовом, обов'язково завітайте у "Вірменку", аби на власні очі побачити цю історію.


Авторка: Соломія Герун

 ПИСАНИНА. media 

Всі права захищені 2021
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати