«Кошмари від Мари»: створення благодійного коміксу для збору на дрони

06.09.2023
Писанина.media
Писанина.media

З кожним днем в нашому інформаційному просторі з'являється все більше цікавих та унікальних культурних ініціатив, які несуть за собою збір коштів на потреби Збройних сил.

Фонд допомоги військовим "Frontline.Care" запустив масштабний збір на 4 розвідувальні дрони «Мара» – розвідувальний БпЛА ближнього радіусу дії літакового типу. Спеціально для цього команда організації у співпраці з ілюстраторами створила благодійний комікс «Кошмари», примірник якого можна буде отримати, зробивши донат.

Про ідею створення коміксу, труднощі розробки та роль культурних ініціатив у допомозі армії, наша редакція поспілкувалася зі співзасновником фонду "Frontline.Care" – Андрієм Неділько.

– Андрію, зараз для збору коштів на Збройні сили створюється безліч цікавих ініціатив. Чому Ви обрали саме комікс як інструмент для цього? І як взагалі зародилась ідея його створення?

– Насправді, ми дуже довго працювали над цією ідеєю. Будь-який збір, який проводить наша організація, ми сприймаємо як великий проєкт, тобто дуже ретельно розробляємо всі меседжі, візуали та платформи. Ми робимо, можна сказати, проєкт з нуля. Дуже багато створюємо, є безліч різних та важливих потреб, але водночас ці збори необхідно якимось чином закривати. А тому будь-який збір, який ми запускаємо, достатньо цікавий. Наприклад, наша організація запускала збір на 350 аптечок, до того також був збір на безпілотники та ударні комплекси, коли можна було «передати привіт» русні, а тут ми дійшли до ідеї саме з коміксом.

Чому комікс? Тому що, знову-таки, ми пішли від назви «Мара». Ми з командою якось довго думали, намагалися все ретельно продумати, щоб було цікаво. Ну і загалом, наша ціль – зібрати кошти якомога швидше і передати все необхідне на передову тим, хто цього потребує. Отже, ми пішли від назви та прикріпили її до історії з «кошмарами». Наша кампанія матиме назву «Кошмари від Мари». Саме кошмари, бо «Мара» як розвідувальний дрон дуже сильно кошмарить ворогів. Вона літає тихо, далеко, майже непомітна, але результати її роботи значні. «Мара» негативно використовується на полі бою. Це не історія про дрон, який був зроблений вчора на коліні, а дійсно перевірений продукт, який дуже добре себе показав. І от, власне, за допомогою ідеї «кошмари від Мари» ми хотіли зробити цікавий проєкт, де розповісти, чим ця «Мара» займається і дійшли до того, що найкраще показати роботу дрона може саме візуалізація, якась історія, де буде показано на майже реальних подіях як «Мара» летить і кошмарить росіян.

Для цього ми зібрали команду з 10-ти ілюстраторів, які допомогли нам втілити цей проєкт в життя. Це ілюстратори різних стилів і кожен у своєму малював пригоди «Мари». У фіналі буде два продукти – це діджитал-історія, де людина може зайти на сайт і подивитись всі ілюстрації, які ми будемо відкривати протягом проєкту. Другий продукт – це друкований варіант, де донатори зможуть його виграти, задонативши від 300 гривень.

– Тоді, якщо я правильно Вас розумію, у сюжет «Кошмарів» закладена історія дрону «Мари», на який ви якраз і збираєте кошти?

– Саме так. Історія роботи «Мари».

– А чи є у Вашого коміксу певне послання, яке б Ви з командою хотіли передати людям?

– Є основна ідея, яка поєднує весь цей комікс. Вона полягає в кошмаренні русні. Протягом усього коміксу можна надивитися як різними способами «Мара» допомагає їм потрапляти у пекло і там горіти. Тобто ключова історія буде крутитися навколо «кошмарення наших ворогів».

– Розкажіть, які риси уособлюють у собі головні герої коміксу? Чи є у них реальні людські прототипи?

– Оскільки в нас абсолютно різні автори, то вони дуже по-різному зображували і образ «Мари». У нас, наприклад, є автори, які зображували як дрон літає в полі, наводить артилерію, відбуваються вибухи і всьому кінець. Також є, можна сказати, автори-абстракціоністи, які обіграли в дуже коміксовому або ж мультяшному форматі, де «Мара» постає в різних образах: десь вона в образі жінки, а десь все ж в образі дрону, який знищує ворогів.

Це 10 ілюстраторів і кожен образ «Мари» унікальний. Це не одна історія, яка поєднана в цьому коміксі, а це 10 різних історій, які показують дрон на полі бою, але вони зображені в зовсім різних стилях і буде достатньо цікаво подивитись на контрасті ідеї та ілюстрацій різних художників.

– Як просувалася робота над коміксом? З якими труднощами зіштовхнулася команда у процесі створення?

– Тут варто зазначити, що проєкт сам по собі складний, адже залучено дуже багато різних ілюстраторів. Тобто, в першу чергу, це ідея і її втілення в життя. Важко розробити сюжет, продумати як буде виглядати фінальний продукт, але водночас треба зробити це все красиво та естетично стильно, щоб це дійсно виглядало як арт-об'єкт.

Звичайно ж, дуже багато часу займала розробка платформи. Але найбільша складність – все-таки ідея і те, щоб донести її до широкої аудиторії. Сподіваюся, що у нас це вийде.

– Якою є місія ініціативи, крім того, щоб зібрати кошти на дрони?

– Ми сподіваємося, що ми дуже швидко закриємо цю потребу, адже запитів саме на цей дрон достатньо багато і велика кількість підрозділів стоять у черзі, щоб його отримати.

Також ми сподіваємося, що комікс буде культурологічним артефактом в кінці всієї цієї історії. Це сучасне мистецтво, до якого можна буде доторкнутись та подивитись. Так само ми враховуємо, що це буде хороший мистецький артефакт, який ми матимемо після перемоги.

– Чи створювались у Вашому фонді подібні ініціативи раніше або, можливо, плануєте щось схоже у майбутньому?

– Так. Як я вже зазначав раніше, ми хочемо робити такі великі проєкти ціннісними, складними та цікавими, тому що зараз об'єктивно важко збирати кошти просто з якогось одного посту в Інстаграмі або Фейсбуці. По-перше, дуже багато людей або одиничних волонтерів збирають кошти. По-друге, багато різних фондів, які роблять класну роботу, допомагаючи військовим та армії. Нам у цій всій історії потрібно якось виділятися і робити такі складні проєкти, тому будь-яку ініціативу ми робимо.

Це серйозна справа. Один проєкт ми розробляємо достатньо довго. Наприклад, на підготовку «Мари» ми працювали близько 1,5 місяці. Треба продумати все, починаючи від основного меседжу до візуалу, роботи з блогерами, лідерами думок, які будуть нас підтримувати у цій кампанії і далі все, що стосується діджиталу: окремий сайт, дизайн для нього, всі технічні нюанси. Крім того, всі маркетингові матеріали, щоб це виглядало дійсно серйозно і цікаво.

До цього ми робили вже проєкти. Наприклад, «BoomBoard» та наша кампанія для збору аптечок – це з останніх ініціатив. Ось тепер «Мара» і далі буде щось креативне та цікаве. В першу чергу, це допомагає нам швидше зібрати кошти і закрити необхідні потреби.

– З Вашої точки зору, наскільки важлива роль таких культурних ініціатив у контексті допомоги армії?

– Я вважаю, що це надзвичайно важливо, адже, знову-таки, в мистецтві можуть відображатися всі настрої суспільства, переживання, через мистецтво передається дуже багато емоцій як позитивних, так і негативних.

Наш комікс буде нести більш позитивні емоції, тому що людина, будучи в Києві або так само в більш якомусь прифронтовому місті, може відкрити його, погортати, подивитися цікаві історії, десь посміятися, десь про щось задуматись і зробити хоча б мінімум, щоб допомогти зараз у ці нелегкі часи.

Власне, у мистецтві втілюється багато різних історій і воно слугує формою віддзеркалення настроїв суспільства. Саме тому, ми вирішили піти у таку ситуацію, де ми через мистецтво, через якісь зрозумілі образи будемо показувати цікаві історії та історії, які, сподіваюсь, западуть в душу, запам'ятаються та допоможуть зібрати всі необхідні кошти.

– Наостанок, який меседж Ви б зараз хотіли передати всім українцям?

– Меседж залишиться таким самим: потрібно об'єднуватися, тому що не буває людина сильна поодинці, сильними стають команди, організації та ініціативи, які об'єднують і роблять щось серйозне, сильне разом, тому ми б хотіли, щоб суспільство було таким само об'єднаним, яким воно було на початку війни.

Ми спілкуємось багато з військовими. Розуміємо їх проблеми, їх біль і, на жаль, ми все далі йдемо від консолідації, але хотілось би повертатися назад, ставати тими єдиними і бороти спільного ворога.


Авторка: Валерія Фургалець

 ПИСАНИНА. media 

Всі права захищені 2021
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати