"Все добре, це зараз мине": про те, як розпізнавати та проживати панічні атаки

19.07.2022
Писанина.media
Писанина.media

Вона приходить неочікувано, викликаючи виражений дискомфорт, у ході якого мимохіть з'являється страх втратити контроль, а подекуди і страх смерті. Мова піде про панічну атаку - різкий напад розпачу, який досягає свого піку протягом декількох хвилин.

Для того, щоб краще розібратися з рівнем обізнаності українців, у спілкуванні з багатьма  друзями та знайомими авторка порушувала питання щодо значення ПА і дійшла висновку: розуміння є, але цілковитої обізнаності панічної атаки як проблеми - ні. 

"Все, що знаю про панічну атаку, це те, що людину охоплює страх і вона починає відчувати нестачу повітря. Нещодавно сама стала свідком ПА буквально у торгівельному центрі: молода дівчина просто сіла на підлогу, в неї почали тремтіти руки і вона нібито показувала, що відчуває задуху. На щастя, знайшлися люди, які почали допомогати та викликали швидку. Але я навіть не знала, що потрібно з цим робити.", - зізнається Ганна Лучіна. 

" Панічні атаки - це психологічна травма, різка поява страху. Людині стає важко дихати, серце б'ється надзвичайно сильно і можна втратити свідомість (ну принаймні так писали в художніх творах). В реальності не була свідком і сама подібної проблеми не мала, тож не дуже на цьому розуміюсь", - тлумачить значення ПА Діана Скоренко. 

Взагалі це тема, в якій компетентні тільки лікарі. Я, як журналіст і редактор, в цьому не розбираюся. Знаю тільки, що це реакція організму на певний стрес, яку неможливо контролювати: починається задуха, сильне серцебиття, сковування і відчуття страху. Ті, хто відчувають подібне, точно повинні звернутися до фахівця", - ділиться думкою Ксенія Ляпіна. 

Панічна атака це стан постійного страху. До прикладу, за своїх близьких, коли вони знаходяться не поряд. Страх сковує всі думки і ти живеш в постійному очікування чогось поганого. Людина стає заручником страху і впоратися з цим вже не може. В таких випадках здатен допомогти тільки кваліфікований психолог", - продовжує думку Вікторія Цуба.

"Я не лише особисто ставала свідком панічної атаки, а й відчувала це на собі. Нікому такого не побажаю: я навіть не знала, що робити. Це було давно, але з побічними ефектами я борюсь і досі: в громадських місцях в мене можуть почати тремтіти та підкошуватися ноги. Це стан, коли ти зовсім нічого не розумієш і не відчуваєш окрім страху. Ти нібито плачеш, нібито задихаєшся і нічого не можеш з цим зробити. Парадокс в тому, що і тобі ніхто не допоможе, адже все це лише у тебе в голові", - ділиться власним досвідом шістнадцятирічна Валерія. 

Нині особливо поширені різні психічні розлади: депресія, тривожність, апатія, панічні атаки - симптоми, які почастішали серед представників різних вікових категорій під час війни.

Так, від початку повномасштабного вторгнення лише серед киян на гарячу лінію медико-психологічної допомоги звернулось 5977 осіб.

1201 зверненнь зафіксовано щодо панічних атак та страхів, пов'язаних із війною; 1276 - щодо загострення тривожних та невротичних розладів. 

Гаряча лінія працює цілодобово і безкоштовно за номерами: 0 800 50 12 12, (044) 541 04 04, (044) 541 04 05.


Також, в Україні працює гаряча лінія, де людям, які переживають стрес через війну або вимушений переїзд, можуть надати психологічну підтримку.

За допомогою можна звернутися до Міжнародної організації з міграції за номером 0 800 211 444. "Гаряча лінія" безоплатна та анонімна.

Чимало видатних людей українського шоубізнесу також зізнались, що їх переслідують панічні атаки, серед них: Ксенія Мішина, Злата Огнєвіч, MÉLOVIN, Анна Трінчер, Анатолій Анатоліч, Євген Кот, Jerry Heil.  


Детальніше розібратися з причинами, сутністю, а також спростувати чи підтвердити поширені думки про ПА нам допоможе кандидат психологічних наук та сімейний психотерапевт Світлана Арефнія. 

- Що передбачає термін "панічна атака"? 

- Панічні атаки або панічні розлади - це невротичний розлад, при якому у людини виникають раптові та незрозумілі напади паніки, підвищеної тривоги, дискомфорту з різними соматичними (вегетативними) симптомами. Кожна людина може випробувати відчуття тривоги в певних ситуаціях, найчастіше - це відповідь на стрес або небезпеку, але коли почуття тривоги і страху виникає без видимих ​​або явних причин і підстав, то це говорить про виникнення панічного розладу.

- Якою є головна причина панічних атак? Чи на це впливає низка різних чинників, в тому числі й зовнішніх?

- Насправді, причини виникнення ПА сховані в комплексі різних біопсихосоціальних факторів. Це може бути хронічний стрес, проживання втрати, незавершені гештальти (постійний тягар невирішених проблем), невміння або блокування вираження негативних переживань, емоцій, дитячі травматичний досвід; психічні особливості організації особистості, характеру, темпераменту (тривожна, гіперчутлива особистість); страхи і переживання за свої досягнення, здоров'я і безпеку. В додаток все це може підкріплюватися низкою інших захворювань. Ці причини ведуть до зниження психологічних захистів.

Пані Світлано, які найголовніші прояви панічної атаки?

- Симптоми, що супроводжують панічний розлад можуть бути і фізіологічними, і психологічними. 

Серед фізіологічних: підвищена пітливість, відчуття задухи і запаморочення, нудота, сухість в роті, озноб, підвищення серцебиття, дискомфорт в області живота або грудей, дзвін у вухах, відчуття клубка в горлі. 

Серед психологічних: підвищений рівень тривожності від легкого занепокоєння до високого рівня страху, страх повторення панічної атаки (страх страху), страх безумства і смерті, страх залишатися одному, страх втрати контроль над собою,  страх того, що це буде тривати вічно.

- Часто поширена думка: людина думає, що може задихнутися під час панічної атаки. Чи є це можливо і якими можуть бути наслідки атаки?

- Загалом, панічні атаки впливають на емоційну, когнітивну і поведінкову сфери життя людини: з'являються фобіі- соціофобія, клаустрофобія, що призводить до повної ізоляції людини від соціуму і зміни якості життя; втрата роботи і працездатності, самостійності та відповідальності; скорочення оточення і спілкування з ним до мінімуму. АЛЕ під час ПА ніхто не помирає! Вони завдають максимальний дискомфорт, однак не несуть фізичної шкоди.


- Що робити людині, яка на власні очі стала свідком панічної атаки, або відчула це на собі ?

- Тривалість панічних атак - від п'яти до 20 хвилин, іноді до години. Виникати ПА може в непередбачуваних місцях і при різних ситуаціях: метро, ​​тісний вагон, конфліктні ситуації, дискомфортна обстановка. Кількість атак, також індивідуальні. 

Зробіть трикутник з долоньок або візьміть поліетиленовий пакет і подихайте в нього, вдих носом і видих ротом; почніть активно рухатися (присідати, стрибати, постукайте стопами об поверхню), щоб розігнати гормони стресу; сфокусуйтеся на будь-якому предметі або частині тіла, відволікаючись від тривоги; повторюйте собі установки: «все добре і нічого страшного, це зараз мине»; відверніться на зовнішнє середовище, музику, звуки; подумайте про приємне, згадайте приємні події, картинки. Якщо ви стали свідком, не залишайте людину на самоті, спробуйте разом глибоко дихати і в жодному разі не давайте ніяких медикаментів для зняття ПА!

- Чи можливо подолати панічну атаку? Як?

- Головне - запам'ятати, що жодна панічна атака не призвела до смерті людини. Варто обов'язково пройти кваліфіковану діагностику у фахівця. Спочатку звернутися до лікаря-терапевта, для визначення причин виникнення панічних атак, а потім він направить до одного з фахівців: психіатра чи психотерапевта, або психолога. Рекомендована медикаментозна підтримка і психотерапія. Все можливо, варто лише усвідомити!

- Чи часто до Вас звертаються з даною проблемою? 

- У моїй практиці були і є клієнти з панічними атаками психологічного характеру. Психотерапія спрямована на зменшення кількості нападів паніки і ослаблення симптомів за допомогою когнітивно-поведінкової терапії та гіпнозу дає позитивні результати і динаміку одужання. Ці методики допомагають усвідомити причини виникнення проблем та знайти способи їх вирішення за допомогою рефлексії, навчання методам розслаблення і самоконтролю. Звертатися до фахівця при ПА не лише варто, а й є обов'язковим! 

Насамкінець психологиня зазначає:

- Дозволяйте собі проживати весь спектр Ваших емоцій, діліться з близькими або фахівцем (психотерапевтом) Вашими переживаннями, шукайте і просіть підтримку, фокусуйтеся на хорошому, прекрасному, цікавому, шукайте свої ресурси, те, від чого Ви отримуєте задоволення і насолоджуйтеся життям! Тоді жодні панічні атаки Вас не наздоженуть!


Для того, щоб остаточно спростувати міф, що панічні атаки є невиліковними, авторка поспілкувалась з дівчиною, якій вдалось позбавитись розладу.

"Моя перша панічна атака трапилась коли мені було п'ятнадцять. Найголовнішим страхом було те, що після кожної нової атаки я вже думала про наступну і цей страх не давав мені жити. Піти до психолога було найскладнішим рішенням, але як розумію вже зараз - правильним. Я нарешті змогла розплющити очі на власні внутрішні проблеми та переживання, які і стали підгрунтям ПА. Реабілітацію я проходила півтора року, і якщо ще на початку панічні атаки продовжувалися, то згодом мені вдалось їх позбутися. Звичайно, ризик, що все повернеться не зник, але важливо було розібратися в причині. Розібравшись та усвідомивши я більше не готова повертатися до цього. Навіть більше - я раджу і не думати про це! Моя особиста порада - проживайте ПА і ні в якому разі не треба чинити опір", - зізналась дев'ятнадцятирічна Діана Євтушенко. 

Варто пам'ятати: панічна атака - не є окремим психічним розладом. Це наслідок вашого поточного фізичного чи психологічного самопочуття. Вагомим фактором є рівень стресу - конфлікти, неприємні події чи трагічні ситуації, будь-які події, що можуть супроводжуватися з підвищеним рівнем тривоги. Панічна атака не несе жодних небезпечних наслідків на життя та фізичне здоров'я людини. 

Головне - не уникайте ПА та не намагайтеся чинити опір. Навчіться її розпізнавати та проживати. АЛЕ панічні атаки, що стають все частіше - сигнал, що варто звернутися до фахівця. 


Авторка: Валерія Цуба

 ПИСАНИНА. media 

Всі права захищені 2021
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати