Чи дійсно не такий страшний вовк, як його малюють?

25.05.2022
Писанина.media
Писанина.media

Таке лякаюче для більшості випускників - НМТ* і не менш хвилююча сесія для студентів, - ось, що залишається незмінним впродовж років. Будь-які переживання, спричинені страхом перед власними здобутками у навчанні здатні породжувати складні емоційні стани. Тож, що насправді приховане за звичайним страхом низьких балів?  І як це у подальшому може  впливати на психологічне здоров'я людини?


Розібратися з цим нам допоможе психологиня Кристина Муляр. Вона спеціалізується на проведенні тренінгів, де порушує теми родинного благополуччя, а насамперед: виховання дітей та стосунки між партнерами. Кристина - не лише професійний психолог, а й мама двох діток, якій знайоме хвилювання дітей перед важливими подіями. Сьогодні ми поговоримо про невпевненість та тривожність, що не лише стають на заваді очікуваному результату, а й впливають на емоціний стан.

* Цьогоріч через воєнні дії в Україні скасували проведення традиційних вступних випробувань до закладів вищої освіти. Натомість для вступу на перший курс для здобуття ступеня бакалавра будуть використовувати результати національного мультипредметного тесту (НМТ). Це комп'ютерний онлайн-тест, що складатиметься з трьох блоків: українська мова, математика та історія України.

- Зараз час іспитів і для випускників шкіл і для студентів. Що може відбуватися в підсвідомості людини в такі переломні моменти і що нею керує? Страх за майбутнє чи невпевненість у власних силах?

- Нам завжди страшно від факту невідомості. Нічого наша психіка не боїться так, як цього. Звідси дуже великий дискомфорт. Саме тому, набагато легше з цим справляються діти, для яких іспити / тести - це щось звичне і нормальне, а не такий собі БУМ через 11 років навчання. У такі моменти, за нами купа страхів і переконань. Починаючи від страху не виправдати очікування батьків, закінчуючи тим, що ми невдахи та не знаємо, що на нас чекає далі. Щодо невпевненості у власних силах, то в них неможливо бути впевненими на 100%, тому що у нас не було можливості їх перевірити. Тож, чим їх вимірювати? В такі моменті нам на «допомогу» знову приходять комплекси та страхи, яким легше переконати нас в тому, що ми нічого не знаємо та не можемо.

- Ви згадали про батьків, як тих, хто насамперед впливає на загальний стан дитини. Якою є Ваша порада саме для батьків?

- Дати дітям відчуття безпеки. Можна вкласти гроші, час і ресурс в репетиторів і підготовку, але на фінішній прямій, дитина повинна знати, що якщо вона буде тонути, її врятують. Та насправді, проблема тривожності дуже складна і, на жаль, актуальна для будь-якої вікової категорії.

- Як небажаний результат може впливати на емоційний стан людини, зокрема появу депресії?

- Шлях до депресії - це коли ми не любимо себе, не даємо собі право на помилку і весь час чекаємо від себе чогось неможливого. Шкодить нам, коли ми знецінюємо зусилля і час, який витрачаємо на підготовку, не дозволяючи собі поповнювати ресурс. Відпочивати та займатися тим, від чого ви отримуєте задоволення - надзвичайно важливо. Бо саме нестача емоцій керує вашим психологічним станом. Погано складений іспит - НЕ шлях до депресії. Все набагато глибше.

- Чи погоджуєтесь з думкою, що хто менше хвилюється - той більше отримує?

- Менше хвилюватися можна з різних причин. Якщо ти не хвилюєшся, тому що тобі байдуже на результат - це не поліпшить оцінку. Результат залежить від людини та її сприйняття даної ситуації. Перфекціоністи, ідеалісти та відмінники переносять це важче, ніж діти - реалісти з хорошою атмосферою в родині та почуттям підтримки. Якщо ти хвилюєшся, але трохи більше, ніж твій сусід, то швидше за все, в стані стресу наробиш більше помилок. Ніякої магії, просто стрес впливає на більшість людей не так, як нам показують у фільмах. І замість продуктивних машин, ми стаємо розгубленими, погіршується пам'ять та розсіюється увага.

- Що можете порадити при підготовці? Які дії можуть нашкодити і негативно вплинути на знання?

- Можу порадити готуватися за 3 роки, а не за 3 дні. Тому що у нас є реальні «можливості і обмеження». В наші можливості входить підготуватися до іспиту так добре, як ми можемо. А результат Вже буде, яким буде. І не в наших можливостях за 3 дні вивчити програму за 10 років. Варто готуватися завчасно! Це стосується будь-яких іспитів.

- Чому після того, як людина проходить цей етап і усвідомлює, що все набагато простіше, вона не припиняє відчувати страх перед подібним у подальшому?

- Ми завжди будемо боятися іспитів, допоки нам не байдуже на результат. Немає нічого поганого, що ми переживаємо. Питання в тому «що змушує переживати?». Погана оцінка? Що скажуть батьки? Страх, що позбавлять стипендії? Це не про страхи перед іспитами, це зовсім про інші страхи. Тривожність - це насамперед страх, який не має конкретної причини. Для того, щоб вона з'явилася, потрібно зробити ці моменти усвідомленими, а не просто тривожитися, тим самим руйнуючи власне здоров'я.

Насамкінець психологиня зазначає:

- Насправді, ця проблема варта посиленої уваги. Бо, в першу чергу, мова про страхи усередині нас. А це надзвичайно серйозно... Проблема зачіпає не лише підлітків та може продовжуватися роками. При цьому кожен випадок індивідуальний і потребує роботи зі спеціалістом/


У Telegram - каналі "Писанина.media" ми опитали молодь щодо емоцій, які у них викликають іспити. На запитання "чи відчуваєте ви страх іспитів?" 31 % респондентів відповіли, що так. 52% зазначили, що цей страх стає все більше з часом, наближаючись до дня Х. Також, як показало опитування, чимало молодих людей не приховують, що хвилювання добряче випливає на їх емоційний стан. Підсумовуючи результати, робимо висновок: молодь сприймає іспити не як можливість перевірити власні знання, а як випробування. 

Писанина.media
На власних спостереженнях робить висновки щодо проблеми викладачка однієї зі столичних шкіл Олександра Пономаренко:


- Я працюю вчителем вже п'ятнадцять років. Пам'ятаю перший рік, коли ввели зовнішнє незалежне оцінювання. Дивно, але саме тоді я не відчувала такого розпачу серед учнів як зараз. Але що тут казати... З кожним роком програма все складніше, а умови вступу до вишу ще суворіше. На власні очі спостерігаю, як учні ледве не засинають на заняттях через додаткову підготовку. Якось довелось мені бути присутньою на самому іспиті. Пам'ятаю ті розгублені погляди, тремтячі руки, що ледве тримають ручку. Насправді, страшно... Страшно уявити як все це впливає на здоров'я. Але особистосто в мене, ще не було на пам'яті такого учня, який би не пройшов поріг. А все тому, що той, хто не байдикував, так чи інакше напише достойно. Це ж лише перевірка знань, не більше.
 

Будь-який іспит - це безумовно важливо, але якщо ви готувались протягом певного періоду, то будьте впевнені, що результат вас потішить. Єдине, що може стати на заваді - хвилювання. Улюблена музика в навушниках або смак найсмачнішої для вас шоколадки - те, що має турбувати вас перед іспитом.


А для усіх абітурієнтів, які вже скоро розпочнуть подавати заяви на вступ, є декілька рекомендацій:

  • Не обмежуйте себе! Цьогоріч ви можете подати 5 заяв на бюджет, та 12 - на контракт. Навіть якщо ви розраховуєте лише на бюджет або контракт у конкретному ВУЗі, подайте якомога більше заяв. Це допоможе вам убезпечити себе на 100%.
  • Не потрібно подавати дві заяви до одного університету ( і на бюджет, і на контракт). У разі непроходження на бюджетну форму навчання, ви автоматично потрапляєте на контрактну.
  • Не чекайте допоки розпочнеться прийом документів. Одразу після того, як будуть розміщені офіційні результати тестування розпочинайте телефонувати до ВУЗів. Деякі університети приймають раніше.
  • Якщо ваш університет виняток, не зволікайте! Не варто чекати поки в вашому електронному кабінеті буде написано, що ви пройшли (особливо це стосується тих, хто подавав на контракт). Це пов'язано з тим, що минулоріч відповідного напису у більшості не з'явилося. Тож, варто телефонувати в адміністрацію університету та домовлятися про зустріч самостійно.
  • Підготуйте необхідні документи для вступу вже зараз! Детальніше про перелік документів читайте за посиланням
  • Ну і звичайно - менше паніки!


Зичимо вам успіхів та реалізації в улюбленій справі! Головне, пам'ятайте: не такий страшний вовк, як його малюють.



Авторка: Валерія Цуба

 ПИСАНИНА. media 

Всі права захищені 2021
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати